Directory

STAFF DIRECTORY

Administrative Staff
Amy Anderson
Amy Anderson

Lower School Administrative Assistant
[email protected]

Bennett
CC Bennett

Rosarian in the Afternoons & Summer Camp Director
[email protected]

Lindsey Beylo

Athletic Director
[email protected]

Carly Burgos

Guidance
[email protected]

Amy Burke
Amy Burke

School Secretary
[email protected]

Alicia Carpentier
Alicia Carpentier

Interim Dean of Students
[email protected]

Jeff Damato

Facilities Assistant
[email protected]

Macaria Falana

Security
[email protected]

Bradley Fell
Bradley Fell

IT Support
[email protected]

Linda Gowen
Linda Gowen

Administrative Assistant
[email protected]

Gretchen Groth

Bookkeeper
[email protected]

Carla Hansen
Cara Scarola Hansen

Marketing & Communications Director
[email protected]

Sherri Jones
Sherri Jones

School Secretary
[email protected]

Keller Lanahan
Keller Lanahan

Early Childhood & Aftercare Director
[email protected]

Mary Cullen Lombardi

Annual Giving and Events Director
[email protected]

Sara Mariani Mallon

Advancement Director
[email protected]

Peggy McCray
Peggy McCray

Principal
[email protected]

Mary Raich
Mary Raich

Admissions Director
[email protected]

Cathy Reader
Catherine Reader

Facilities
[email protected]

Mark Row

Director of Internet Technology/Facilities
[email protected]

Robert Sherman
Robert Sherman

Theater Arts Director; Drama K-8/Theater Production
[email protected]

Cheryl Somers

Finance Director
[email protected]

Linda Trethewey
Linda Trethewey

Head of School
[email protected]

Aftercare Program
Gloria Osborne

Junior Toddler/Toddler House After Care
[email protected]

Debbie Palacios
Debbie Palacios

Children’s House After Care
[email protected]

Christa Rusch
Christa Rusch

Grades Kindergarten through Grade 4 After Care
[email protected]

Sandy Scheerer

Junior Toddler/Toddler House After Care
[email protected]

Early Childhood Teachers (JT | TH | CH)
Bennett
CC Bennett

Toddler House Teacher
[email protected]

Georgina Cullipher
Georgina Cullipher

Toddler House Teacher
[email protected]

Maria DeJesus
Maria DeJesus

Junior Toddler House Lead Teacher
[email protected]

Janet Geary
Janet Geary

Junior Toddler House Assistant
[email protected]

Brittany Gothard

Junior Toddler House Assistant
[email protected]

Danielle Kurliand
Danielle Kurliand

Children’s House Teacher
[email protected]

Angela Lazarony

Children’s House Teacher
[email protected]

Leslie Leckrone
Leslie Leckrone

Children’s House Assistant
[email protected]

Julie Perez
Julieta Perez

Children’s House Teacher
[email protected]

Kimberly St. John

Children’s House Assistant
[email protected]

Tatiana Timms
Tatiana Timms

Children’s House Assistant
[email protected]

Devin Treadway
Devin Treadway

Toddler House Assistant
[email protected]

Lower School Teachers (K-4)
Mildred Acosta
Mildred Acosta

First Grade Teacher
[email protected]

Amy Anderson

Kindergarten Assistant
[email protected]

Jennie Barton
Jennie Barton

Kindergarten Teacher
[email protected]

Lindsey Beylo
Lindsey Beylo

Physical Education K-8
[email protected]

Marcela Cioffi
Marcela Cioffi

Kindergarten/First Grade Assistant
[email protected]

Sue Crowley
Susan Crowley

Second Grade Teacher
[email protected]

Shannon Edwards
Shannon Edwards

Fourth Grade Teacher
[email protected]

Evie Erickson
Evie Erickson

Art K-8
[email protected]

Deborah Lambrechts
Debbie Lambrechts

Kindergarten Teacher
[email protected]

Melissa Lezcano
Melissa Lezcano

Third Grade Teacher
[email protected]

Sara Logsdon
Sara Logsdon

Third Grade Teacher
[email protected]

Melissa Loving
Melissa Loving

Second Grade Teacher
[email protected]

Madonna McClain
Madonna McClain

First Grade Teacher
[email protected]

Katherine Murphy
Katherine Murphy

Fourth Grade Teacher
[email protected]

Claudia Paiz

First Grade Assistant
[email protected]

Silvia Pariseleti
Silvia Pariseleti

Spanish Teacher K-8
[email protected]

Penny Piorkowski
Penny Piorkowski

Lower School Resource Teacher
[email protected]

Gina Rogers
Gina Rogers

Lower School Reading Support
[email protected]

Nathalie Sauvage

Spanish Teacher 1st, 3rd
[email protected]

Betty Sayer
Betty Sayer

Media Specialist
[email protected]

Melissa Schueller

Kindergarten Assistant
[email protected]

Robert Sherman
Robert Sherman

Drama K-8/Theater Production
[email protected]

Middle School Teachers (5-8)
Lindsey Beylo
Lindsey Beylo

Physical Education K-8
[email protected]

Alicia Carpentier
Alicia Carpentier

Spanish Teacher 8; Advisory 8B
[email protected]

Vinnie DeAguila

Physical Education K-8
[email protected]

Gay Dedo
Gay Dedo

Chorus K-4/Show Choir
[email protected]

Lindsay Dougherty

Religion 6th & 8th
[email protected]

Evie Erickson
Evie Erickson

Art K-8
[email protected]

Francesca Finck
Francesca Finck

Religion 5th, 7th; Advisory 7C
[email protected]

Cyndee Hackney
Cyndee Hackney

Middle School Resource Teacher
[email protected]

Michelle Henry
Michele Henry

Science Teacher 5th & 6th; Advisory 5A
[email protected]

Robert James

Social Studies/History 6-8; Advisory 7B
[email protected]

Peggy McCray
Peggy McCray

Social Studies 5th; Advisory 5B
[email protected]

Mary Jane Natale

Science 7th & 8th, Advisory 7A
[email protected]

Silvia Pariseleti
Silvia Pariseleti

Spanish K-4, 6th
[email protected]

Nathalie Sauvage

Spanish 5th
[email protected]

Betty Sayer
Betty Sayer

Media Specialist
[email protected]

Katie Segerdahl
Katie Segerdahl

English and Literature 6-8; Advisory 6A
[email protected]

Robert Sherman
Robert Sherman

Theatre Arts Director; Drama K-8/Theatre Production
[email protected]

Gabriele St. Martin

STEM Instructor
[email protected]

Jude Valdov
Jude Valdov

English and Literature 6-8; Advisory 6B
[email protected]

Christine Van Buren
Christine Van Buren

PreAlgebra, Algebra, Geometry 7th & 8th; Advisory 8A
[email protected]

Jan Wallace
Jan Wallace

Math 5th & 6th; Advisory 6C
[email protected]

Kristina Weaver
Kristina Weaver

English and Literature 5th & 6th; Advisory 5C
[email protected]